Obrabianie zdjęć nie musi się wiązać z wydawaniem pieniędzy na licencję jakiegoś niesamowitego programu graficznego. Wystarczy komputer, internet i dobra przeglądarka. Co prawda znaleźć tam można mnóstwo programów do obróbki zdjęć, część z nich będzie bezpłatna. I właśnie z tej części warto wybrać prawdziwe perełki. Oto krótka lista programów do obróbki zdjęć cyfrowych, które są darmowe.

Jeśli jest się amatorem fotografii, a zdjęcia cyfrowe nie wymagają stworzenia zupełnie nowego uniwersum, wystarczą darmowe programy do obróbki zdjęć. Nie warto przepłacać za programy, z połowy funkcji których nawet nie będzie się umiało skorzystać lub będą one po prostu niepotrzebne. Jednym z takich darmowych programów jest Photopea. Jej producentem jest Google, zatem będzie dobrze chodzić na przeglądarkach Googla. Photopea jest dostępna w polskiej wersji językowej, co bardzo ułatwia jej używanie. Program ten jest edytorem webowym, który przypomina swoim wyglądem popularnego Photoshopa. Twórcy programu chcą, aby stał się on najbardziej zaawansowanym programem online, który pozwala tworzyć i edytować obraz. Program współpracuje z większością formatów typu NEF czy RAW. Warto się więc nad tym programem pochylić.

Innym popularnym programem, który można znaleźć w internecie jest Polarr Photo Editor. Co prawda program wymaga Adobe Flash w przeglądarce, to warto się o to postarać. Wersja językowa jest niestety tylko angielska, ale co to za przeszkoda. Polarr Photo Editor ma swój odpowiednik na urządzenia mobilne. To daje dużą swobodę, choć do tego interfejsu trzeba się przekonać. W wersji bezpłatnej nie wszystkie opcje są dostępne, ale za to, które są, wystarczają dla początkujących.

Z kolei Fotor to program wydany przez Everimaging znów w wersji anglojęzycznej. Program współpracuje z systemem operacyjnym Windows XP, Vista, 7, 8 , 10, MacOS X, Android, iOS. Program dostępny jest jako aplikacja deskopowa, a także aplikacja przeglądarkową i mobilna. Dostępne są trzy moduły – edycji, tworzenia kolaży oraz wsadowego przetwarzania zdjęć. Zdjęcie można poprawić poprzez gotowe sceny lub manualnie. Można korygować jasność, cienie, kolory czy ostrość.

Kolejnym darmowym edytorem zdjęć jest Photoscape X od Mooi Tech. Program współpracuje z Windows 10, Mac OS X 10.10 i nowszymi. Jest dostępny wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Program przeznaczony jest do oprogramowania Windows 10. Wizualnie trąca myszką, ale kto co lubi. Interfejs jest ciemny, choć można go rozjaśnić. W temacie Viewer jest przeglądarka obrazów, a Editor pozwala na edytowanie obrazu. Jest tu całkiem spory zasób narzędzi, w tym flary, bliki czy naklejki i tekst. Producent umożliwia także skorzystanie z pełnej, płatnej wersji programu.