Co powinieneś wiedzieć o fotografii produktowej?

Bez wątpienia fotografia produktowa to najprężniej rozwijająca się dziedzina fotografii. Packshoty, czyli zdjęcia produktów, umieścimy w kategorii fotografii komercyjnej, która z dnia na dzień przybiera na sile, co bardzo łatwo zaobserwować choćby śledząc portale społecznościowe, popularne aplikacje ze zdjęciami czy blogi! Jeśli jesteś fotografem i jak najszybciej chcesz zacząć zarabiać na swoim zawodzie, powinieneś przyjrzeć się bliżej tej dziedzinie. Nawet, jeśli od razu nie znajdziesz się na stronach ogromnych korporacji i spółek, pomyśl, że zdjęć produktów potrzebuje dosłownie każdy biznes.

Bądź kreatywny, bądź na czasie
Dzięki rozwojowi technologicznemu i ciągle nowo udostępnianym narzędziom i programom do obróbki graficznej, w fotografii paskshotowej można zdziałać naprawdę cuda. Ale nawet najbardziej zaawansowane techniki i sprzęt nie zastąpią inwencji i umiejętności konkretnego fotografa. Niemniej jednak, poza kreatywnością pamiętaj, że każde zdjęcie, jakie puścisz w obieg, powinno być najwyższej jakości pod każdym względem - wejdzie ono w skład twojego portfolio i takiego cię zapamiętają. Musisz patrzeć też na docelowego konsumenta i robić rzeczy, które się wyróżniają, ponieważ dzisiaj konsument ma coraz mniej czasu by "wgłębiać" się w twoje zdjęcie. Myślisz, że nie da się pogodzić twojej wielkiej artystycznej wizji i użytku komercyjnego? Jesteś w błędzie, albo ta dziedzina nie będzie twoją mocną stroną. Jeśli jednak chcesz zaryzykować, dowiedz się, jak najlepiej robić zdjęcia produktów!

Światło
Zdecydowanie postaw na wykorzystanie światła dziennego, a inne ewentualne oświetlenie potraktuj jako pomoc. Pamiętaj, że chodzi o świetną ostrość i kontrast produktu, a przy tym zachowanie rzeczywistych kolorów, do czego potrzebny ci będzie dobrze ustawiony balans bieli. Fotografowanie produktów wieczorem to inna działka i raczej musiałbyś dostać konkretne zlecenie na taką sesję - nastaw się, że w większości przypadków najkorzystniej będzie robić zdjęcia własnie w świetle dziennym.

Cienie
I tutaj pojawia się mały problem, a dotyczy on cieni. Po to będą ci potrzebne lampy doświetlające - aby pozbyć się cieni, albo ustawić je w świadomy sposób. Profesjonalni fotografowie produktów radzą postawić na efekt miękkich cieni, do czego przyda się dyfuzor do flesza. Kluczem jest rozprowadzenie światła w delikatny i równomierny sposób.

Miejsce
Najlepszym rozwiązaniem będzie studio fotograficzne, w którym będziesz miał wszystko pod kontrolą. Nie zawsze jest to możliwe, ale niech cię to nie zniechęca!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 397 865

E-mail: kontakt@zs1-czeladz.pl

Poradnik dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią ale i dla tych doświadczonych fotografów, którzy chcą się czegoś nauczyć