Jak zrobić dobre zdjęcie biznesowe?

Zdjęcia biznesowe rządzą się swoimi prawami, a dobrze wykonane są podstawą sukcesu. Takie zdjęcia zwykle wykonuje się w warunkach studyjnych, na neutralnym tle (bądź na tle biura), dlatego przygotowanie modela jest bardzo istotne. Nie od dziś wiadomo, że wrażenie, jakie wywołuje zdjęcie zawarte w naszym CV lub na stronie internetowej może wiele "zdziałać" - albo zbudować dystans, albo go przełamać, a przede wszystkim, pokazać naszą osobowość. Oczywiście, że fotografia spłaszcza rzeczywistość i to, co jest przedstawione na zdjęciu często może być wynikiem ciężkiej pracy i programów graficznych, ale są pewne elementy, których nie da się uchwycić żadnym narzędziem - chodzi właśnie o indywidualne cechy osobowości człowieka.

Pomysł
Na sesję portretową do użytku biznesowego również trzeba mieć pomysł. Do lamusa przeszło już zamieszczanie paszportowych potworków na oficjalne strony czy do portfolio. A już w szczególności, jeśli chodzi o osobę, która zajmuje wyższe stanowisko w danej firmie. Tak jak już wspomnieliśmy, trzeba mieć pomysł, a żeby mieć taki pomysł, dobrze by było wcześniej spotkać się choćby na szybką kawę z osobami, które mamy zamiar fotografować i porozmawianie z nimi. Wtedy zupełnie inaczej ułoży nam się ich obraz w głowie i będziemy wiedzieć mniej więcej, w jakiej stylizacji będą wyglądały korzystniej. Pamiętaj o tym, że do każdego trzeba mieć indywidualne podejście, a wpasowywanie wszystkich pod jeden schemat nie przyniesie świetnych rezultatów, a jedynie przeciętne zdjęcia, które się niczym nie wyróżniają.

Autentyczne
Zdjęcia powinny być autentyczne, co nie znaczy, że jako fotograf nie możesz ich trochę 'podkręcić'. Fotografia portretowa ma to do siebie, że przede wszystkim powinniśmy pokazać najlepsze cechy danej osoby i odwrócić uwagę od niedoskonałości, dlatego nie bój się panicznie, że coś nie jest w 100% naturalne. Autentyczne znaczy spójne, pasujące do osoby, którą fotografujesz - ona i tak będzie wystylizowana w taki sposób, w jaki w domyśle codziennie pracuje - czyli najpewniej w garniturze lub eleganckiej sukience, z makijażem itd. Nie bój się też zachęcać panów do odrobiny make-upu, przecież nie muszą tak chodzić cały dzień w pracy, a o wiele korzystniej wypadną na zdjęciu jeśli nie będą się błyszczeć we wszystkie strony. Obiektyw 'widzi' inaczej niż ludzkie oko, które często jest przyzwyczajone do pewnych obrazów i nie dostrzega minimalnych różnic w wyglądzie. Natomiast obiektyw pokaże nam całą prawdę, a nawet więcej, dlatego nie trzeba się bać programów graficznych!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 397 865

E-mail: kontakt@zs1-czeladz.pl

Poradnik dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią ale i dla tych doświadczonych fotografów, którzy chcą się czegoś nauczyć