Jak robić dobre zdjęcia na konferencjach?

Nie łudźmy się - dla fotografa fotografia konferencyjna nie należy do intensywnych przeżyć. Bardzo często takie zlecenia mogą jednak podreperować nas budżet, a sama umiejętność robienia zdjęć na tego typu wydarzeniach będzie niezwykle cenna. W końcu trzeba zbierać wszystkie możliwe doświadczenia i się uczyć, przez cały czas. Musimy być tego świadomi, jeśli decydujemy się utrzymywać z fotografii. Dziś więc postaramy się dać kilka porad na to, jak robić dobre zdjęcia na konferencjach, by obie strony były zadowolone - ty i klient.

Bądź zawsze przygotowany
Jeśli wybierasz się na konferencję lub tego typu wydarzenie, musisz być zawsze przygotowany i zabezpieczony przed najgorszymi scenariuszami (czyli wyładowaniem się aparatu, przeładowaniem karty pamięci, uszkodzeniem obiektywu czy w naprawdę ekstremalnym przypadku, zepsuciem matrycy). Dlatego zawsze miej pod ręką włączony aparat, a w zapasie naładowane baterie, pełne karty pamięci i zapasowy obiektyw. Nie zapomnij o mocnej lampie błyskowej - która może się nie przydać, ale lepiej ją mieć w plecaku.

Bądź na czas
Na czas - to znaczy wtedy, kiedy właściwa impreza już zaczęła się rozkręcać i wszyscy poczuli się swobodniej. Zazwyczaj można ominąć oficjalne początki, jeśli mamy pewność, że kluczowe osoby będą jeszcze się wypowiadać w trakcie konferencji albo przynajmniej będą brały w niej czynny udział.

Rób dużo zdjęć
Nie bój się robić serii zdjęć. Później będziesz miał czas, żeby dokonać potrzebnej selekcji. Podczas trwania każdego wydarzenia najważniejsze jest to, by mieć z czego później robić tę selekcję! Bardzo często zdarzy ci się, że spośród 10 zdjęć w serii tylko jedno albo dwa będą ostre - a przecież nie chcesz podpisać się pod zdjęciami, które nie są najlepszej jakości, prawda? Zawsze wymagaj od siebie najlepszej jakości, bo każde zdjęcie jakie udostępnisz będzie twoją wizytówką.

Momenty
Fotografuj w ruchu. Uściski dłoni, oklaski, emocjonalne gestykulowanie podczas wygłaszania jakiegoś referatu czy miny słuchających. Takie zdjęcia zawsze będą najciekawsze i autentyczne. Pamiętaj, że każde wydarzenie jest niepowtarzalne, więc na drugi dzień nie będziesz miał już szansy spotkać tych samych ludzi w tej samej konfiguracji. Dlatego, tak jak już wspomnieliśmy wyżej - rób dużo zdjęć! Oprócz momentów aktywności, staraj się unikać fotografować ludzi podczas jedzenia czy mówienia (w sensie z otwartymi ustami). Pamiętaj, że każdemu zależy na tym, by wypaść na zdjęciach najkorzystniej, w szczególności, kiedy te zdjęcia będą dostępne publicznie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 397 865

E-mail: kontakt@zs1-czeladz.pl

Poradnik dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią ale i dla tych doświadczonych fotografów, którzy chcą się czegoś nauczyć