Jak robić zdjęcia na eventach?

Wkraczamy tutaj w świat fotografii reporterskiej - bo jak inaczej można nazwać robienie zdjęć na eventach? To z jednej strony bardzo trudna sztuka, a z drugiej - otwiera przed nami niesamowite możliwości i perspektywy. Jest kilka porad, o których warto wiedzieć przed wyruszeniem na dany event. Zaczynajmy!

Bądź mądrze przygotowany
Pamiętaj, że prawdopodobnie przez cały czas będziesz w ruchu, więc weź ze sobą odpowiednią ilość sprzętu. Chodzi o to, by po godzinie biegania nie bolał cię każdy mięsień od dźwigania pięciu zapasowych obiektywów, lamp błyskowych i statywu. Oczywiście, co zabrać na takie wydarzenia wyrobisz sobie po paru sesjach, ale zasada jest, że lepiej wziąć mniej i poradzić sobie z tym sprzętem, jaki mamy, niż zabrać ze sobą za dużo i się męczyć. Plus dochodzi odpowiedzialność, że ktoś może skusić się na twój sprzęt fotograficzny. To, co jest absolutną podstawą do zabrania to przynajmniej dwie dobrze naładowane baterie (bo trudno robić zdjęcia, jeśli padnie ci aparat) oraz dodatkowa pojemna karta pamięci. Jeśli wiesz, że będziesz fotografować wieczorem lub w pomieszczeniu, zabierz mocną lampę błyskową, bo inaczej nie ogarniesz chaosu, który będzie się dział wokół ciebie.

Odpowiedni moment
Mówi się, że dobry fotograf wie, kiedy przyjść, żeby nie tracić czasu. Na wydarzenie możesz przyjść lekko spóźniony - co mniej więcej przełoży się na to, że przyjdziesz w chwili, kiedy impreza zaczyna się rozkręcać. Nie ma co też zostawać za długo, jeśli uznasz, że masz odpowiednią ilość zdjęć i ująłeś już wszystkich, których trzeba obfotografować, zbieraj się do domu - ludzie i tak nie będą chcieli, żebyś zasiedział się na after party i uwiecznił ich zachowanie po wypiciu alkoholu. Łapanie momentu dotyczy też samego robienia zdjęć - tutaj musisz obudzić w sobie łowcę i polować na ciekawe kadry i sytuacje, których na pewno będziesz miał pod dostatkiem, "wystarczy" mieć oczy dookoła głowy.

Rób zdjęcia w przerwach...
... między jedzeniem, mówieniem i wykonywaniem jakiejś absorbującej czynności. Wiedz, że każdy chce wyjść ładnie i niekoniecznie z widelcem w buzi. Łap uśmiechy i emocje, ale wyczekuj chwili, kiedy twój obiekt będzie wyglądał korzystnie. Jeśli jesteś na evencie, gdzie występuje dużo prelegentów, czekaj na ich przerwy w przemowach - ich przerwa oznacza twoją pracę. Pamiętaj też, że każda fotografia jest niepowtarzalna i nie osiągniesz dobrego efektu próbując wszystkich ustawiać i prosić, żeby pozowali do zdjęć. To nie planowana sesja zdjęciowa tylko reporterska relacja!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 397 865

E-mail: kontakt@zs1-czeladz.pl

Poradnik dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią ale i dla tych doświadczonych fotografów, którzy chcą się czegoś nauczyć