Specyfika portretów biznesowych

Jeśli dostałeś zlecenie na zrobienie portretów do użytku biznesowego, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Robienie takich zdjęć rządzą się swoimi prawami i można pozwolić sobie na więcej - jako że mamy konkretny cel. Dzisiaj postaramy się w kilku punktach podpowiedzieć, jak przygotować się do sesji biznesowej, która z założenia wcale nie musi być nudna. Pamiętaj, że zdjęcia biznesowe nie są równoznaczne ze zdjęciami do dokumentów i nie chodzi w nich o to, by przedstawić pracowników z ponurymi minami na jasnobłękitnym tle - należy podążać zasadą pierwszego wrażenia i wyeksponować indywidualne cechy każdego pracownika.

Miejsce do zrobienia sesji biznesowej
Mamy zwykle dwie opcje: albo robimy zdjęcia w budynku firmy, albo w profesjonalnym studiu fotograficznym. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, warto wcześniej wybrać się do firmy na sesję poglądową i sprawdzić, czy warunki będą korzystne i uda się zrealizować nasz konkretny pomysł na tę sesję. Może się okazać, że biuro firmy jest zbyt "zaśmiecone", tzn. we wnętrzu panuje chaos i dużo się dzieje, a pracownicy nie będą mieli czasu (albo sposobności) na posprzątanie pomieszczenia tak, by "wyglądało ładnie" i profesjonalnie na zdjęciu. W takim wypadku należy rozważyć sesję w studio fotograficznym i zrobić sesję na tle (dobrze sprawdza się szare lub ciemnoszare). Dlaczego? W zdjęciach biznesowych kluczowy jest minimalizm dodatków - mamy zaprezentować danego pracownika i wyeksponować wszystkie jego dobre strony bez odwracania uwagi na inne obiekty, np. pięknie wyglądające biurko, o które się opiera albo znany i drogi obraz w tle. To pracownik jest najważniejszy.

Praktyczne porady sprzętowe
Lustrzanki z trybem manualnym plus obiektyw o ogniskowej 70 mm - 200 mm sprawdza się najlepiej (a już idealnie sprawdzają się 85 mm -200 mm). Żadne szerokie kąty! Niezależnie od tego, czy będziemy robić zdjęcia jednej osobie czy kilku, pamiętajmy o wydobyciu jak najgłębszej ostrości i kontrastu. Do tego koniecznie powinniśmy używać statywu. Kolejną istotną rzeczą są lampy, tutaj warto mieć 3 albo 4 lampy oraz parasole i blendę. Odpowiednie ustawienie światła jest kluczowe do zrobienia profesjonalnego zdjęcia. Może wydać się to śmieszne, ale na sesję przygotuj co najmniej dwie zapasowe baterie i karty pamięci, gdyby coś poszło nie tak. Warto zawsze mieć ze sobą komputer i na bieżąco sprawdzać, jak wyglądają w nim zdjęcia, bo w ten sposób najszybciej wyłapiesz, czy dobrze ustawiłeś ostrość. W podglądzie na aparacie czasem możesz to pominąć.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 397 865

E-mail: kontakt@zs1-czeladz.pl

Poradnik dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią ale i dla tych doświadczonych fotografów, którzy chcą się czegoś nauczyć