Jak przygotować modela do sesji biznesowej?

Z sesjami zdjęciowymi bywa tak, że efekt w znacznym stopniu zależy od modela, a niekoniecznie od umiejętności fotografa. Jeśli robimy zdjęcia komuś, kto po raz pierwszy staje przed obiektywem, może czekać nas trudna sesja, ponieważ nie każdy od pierwszej minuty poczuje się jak ryba w wodzie i zacznie świetnie pozować i pokazywać swoje najlepsze strony. Zwykle ludzie się peszą, walczą ze swoimi kompleksami i nieświadomie się chowają w sobie oraz garbią. Ty, jako fotograf, powinieneś być przygotowany na takie zachowania i umieć z nimi walczyć, zwłaszcza, jeśli dostałeś zlecenie na zrobienie zdjęć biznesowych.

Jak dobrze przygotować modela do sesji biznesowej?
Po pierwsze, warto spotkać się ze wszystkimi modelami wcześniej, chociażby na kawę i zwyczajnie z nimi porozmawiać. Dzięki temu będziesz miał niepowtarzalną okazję do poobserwowania tych ludzi i może już wpadnie ci do głowy pomysł, w jaki sposób ich zaprezentujesz na fotografii. Przedstaw im idealny scenariusz tego, jak powinna wyglądać taka sesja, nawet jeśli wydaje ci się to oczywiste - dla nich może to nie być oczywiste. Nawet, jeśli będziesz miał za zadanie fotografowanie kierowników w znanej firmie, nie bój się poprosić ich o pewne rzeczy. Np. dobrze jest, jeśli panowie i panie na kilka dni przed sesją przejdą się do fryzjera i odświeżą fryzurę (panom poleca się też wizytę w celu uporządkowania brody), bo dzięki temu będą wyglądali na zadbanych. Panie możesz poprosić o pomalowanie paznokci i wybranie dyskretnych dodatków (np. kolczyków, łańcuszka czy broszki), ale chodzi o to, by były to rzeczy czy kolory, których używają one na co dzień i czują się w nich dobrze i naturalnie. Po drugie, opowiedz modelom w jaki sposób będziesz im robił zdjęcia oraz wyjaśnij, na czym polega specyfika zdjęć portretowych. Znowu, dla ciebie to chleb powszedni, a dla nich portrety mogą kojarzyć się tylko ze zdjęciami z wakacji na tle ładnego krajobrazu albo z robieniem sobie 'selfie' i wysyłaniem bliskim.

Ubranie
Ubranie, w jakim zaprezentują się pracownicy podczas sesji powinno spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinno być eleganckie i w stonowanych kolorach, takich jak szarości czy odcienie bieli. Jeśli ktoś lubi nieco bardziej ekstrawagancki styl, może dodać jakiś wyraźny kolor w dodatku, np. pomalować usta na czerwono albo założyć miętową apaszkę (o ile tej osobie pasuje). Po drugie, ubrania powinny być wyprasowane i świeże, więc wcześniej warto je wysłać do profesjonalnej pralni. Pamiętajmy też o dodatkach, np. zegarku czy bransoletce.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 397 865

E-mail: kontakt@zs1-czeladz.pl

Poradnik dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią ale i dla tych doświadczonych fotografów, którzy chcą się czegoś nauczyć